Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor s Kishimotem Masashim z 16.dubna 2006 - 2.část

7. 9. 2008

Jaký jste byl v mladším věku?
V hlavě jsem měl jenom mangu. Neustále jsem si něco čmáral a málokdy jsem plnil domácí úkoly. Zkráceně - malej fracek.

Jak ovlivnilo venkovské prostředí ve kterém jste vyrůstal vaši osobnost a vaše kresby?
Tak to je zdlouhavý příběh z míst hodně vzdálených od kapitalistické společnosti. A já jsem taky takový pomalý a lenivý, což je důvod, proč skoro nikdy nestíhám uzávěrku.

Slyšel jsem, že jste byl velký fanoušek Dragonball a Dr. Slump od Akira Toriyama. Jaká je vaše nejoblíbenější zápletka Dragonballu? Anebo oblíbená postava?
Líbily se mi všechny části, dokud se neobjevil Freeza. Oblíbenou postavou je Kuririn, protože je nejvíc "lidský" a hodně jsem se s ním ztotožnil.

Když jste byl malý, napadly vás opice. Jak se to stalo?
Byla to nehoda. Nechtěně jsem šlápl na opičí mládě a hlavní samec spolu s matkou mláděte se na mě vrhli. Od té doby jsem se opic bál. Ale když se teď s odstupem času nad tou příhodou zamyslím, zjišťuji, že ta ochranitelská stránka je i v lidech.

Žil jste blízko vojenské základny a nijové v Narutovi se chovají podobně jako vojenské jednotky, s tréninkem a disciplínou... Jste vojenský nadšenec a přemýšlel jste někdy o vstupu do Japonských obranných sil?
Za nadšence se rozhodně nepovažuji. A na místě, kde jsem vyrůstal nebyla vojenská základna, protože Japonsko nemá armádu v pravém slova smyslu. Bylo to spíš něco jako výcvikové středisko. A nikdy jsem do obranných sil vstoupit nechtěl, protože jsem toužil kreslit mangu.

Prý jste byl nejvíc inspirován anime a mangou Akira od Katsuhiro Otomo. Co přesně vás inspirovalo?
Domnívám se, že Akira z roku 1988 je první Japonské anime ve kterém byl použitý umělecký styl "fresco". Na rozdíl od ostatních děl z té doby byly postavy, zápletky, smysl a celkové pojetí mangy velmi realistické. Dokonce i budovy byly propracované do detailu a ryzí způsob, jakým byly sdělovány informace byl neuvěřitelný. Byla to úžasná sci-fi manga. Myslím, že je důvodem vzrůstu popularity anime ve Spojených státech. Když mi bylo 14, měl jsem doma spoustu storyboardů z Akiry a pamatuji si, jak jsem je pořád dokola překresloval.

Jaké to bylo na umělecké škole? Jakou nejužitečnější věc jste se v ní naučil?
Hodně jsem kreslil a modeloval lidské tělo ze sádry, abych si zlepšil výtvarné dovednosti. Učili jsme se grafický design, kolorování a perspektivu. Ale manga je stále uměleckou formou, kterou si každý vytváří podle sebe - to je současný japonský manga průmysl. I když to, co jsem se naučil bylo velmi užitečné, většinu dovedností už jsem si na školu přinesl z dřívějška. Možná to pro mě byl spíš krok zpátky.

Jak probíhal váš "trénink" jako profesionálního tvůrce mangy pro týdeník Shonen Jump? Co jste se přiučil nového?
Samozřejmě, že kreslířské dovednosti jsou pro mangu důležité, ale stejně důležité je být dobrým vypravěčem. Já si skoro všechno dělám sám, od postav přes příběh, až k pozadí. Rady vydavatele vám také v lecčem pomohou, ale myslím, že klíčové je najít vydavatele, který vás za všech okolností podporuje.

Jako dítě jste hrál basketbal a v jedné době jste se rozhodl vytvoři mangu o basketbale. Hrajete ještě? Pokud ano, jaký je váš oblíbený tým?
Hraju strašně rád, ale dívat se mě moc nebaví. V Japonsku nemám oblýbený tým. Možná kdyby tady vznikla stejně silná liga jako v Americe, tak bych někomu fandil.

Slyšel jsem, že jste obdivovatel tradičních japonských dobrodružných příběhů. Máte rád chanbara eiga (filmy zasazené ve feudálním období) nebo historickou fikci?
Chanbaru mám rád, ale co se týče těch novejších, tak mě moc nenadchly. Doufám, že se najde střízlivější režisér, který natočí úžasnou chanbaru, víc podobnou starším kouskům.

Na začátku 80. let byly ninja příběhy velmi populární v amerických filmech a komiksech. Inspiroval vás některý z nich?
Zaslechl jsem, že v té době byl populární herec Sho Kosugi a samozřejmě se nedají opomenout Želvy ninja. Z pohledu Japonce jsem měl radost, jak jsou novodobí ninjové v Americe vnímáni. I když jsem slyšel, že někteří lidé jsou naštvaní, že tím byla celá "ninja mythologie" zprzněná.

Asi to bude americká mylná představa, ale když se řekne NINJA , hned mě napadne černě oblečená postavička s maskou na obličeji. Naproti tomu ninjové v Narutovi se od tohoto stereotypu kompletně liší. Jak vás napadl ten zajímavý "Konoha styl"?
Kdybych vytvořil svět, který jen opakuje to tradiční pojetí ninjů, skončilo by to stejně, jako ostatní takové mangy. Chtěl jsem mít ninja svět se švihem, něco čerstvého, tak jsem všechny ty staromódní názory hodil za hlavu. Krom toho, Naruto je blonďák v oranžové teplákovce, který je součástí tajného společenství. Není možné, aby takový ninja vůbec kdy existoval.

Samurajové jsou téměř stejně slavní jako ninjové a v dnešní popkultuře občas působí jako jejich protipól - přímí namísto lstiví. Existují v Narutovi nějací silní samurajové, nebo jsou ninjové dominantní?
Pár samurajských postav by se našlo: Zouri a Waraji (i když jsou tak trochu nepřesvědčiví). Ale na světě je tolik samurajských manga příběhů, takže abych byl i nadále originální, zůstanu u ninjů.

Postava Jiraiy je založena na legendárním ninjovi. Je Naruto inspirován nějakými dalšími legendami?
Jiraiya je jediný. Zbytek postav je původní...

Vaše práce je trochu ovlivněna žánrem science-fiction. Jaká je přibližně technická úroveň ve světě Naruta?
V podstatě se příliš neliší od naší současnosti. Televize, mrazáky a klimatizace jsou u nich běžná věc. Jedinou výjimku tvoří zbraně a výbušniny, které jsem se rozhodl trochu omezit. Proto neuvidíte žádné střelné zbraně.

Obrazek

V mnoha mangách z edice Shonen Jump jsou jména postav slovními hříčkami. Dají se nějaké najít také v Narutovi? Vím, že Naruto se říká spirálovitým kouskům ryby v ramen... Ale také jsem slyšel o místě v Japonském moři, nazývaném Naruto Uzumaki (vodní víry Naruto)...
Uzumaki (víry) jsou ustálený japonský vzorec. Týdeník Shonen Jump má určitou filozofii pro pojmenovávání postav. Snaží se tvořit jména pomocí hříček a vtipů, aby si je čtenáři snáze spojili s postavou.

Jak jste vytvořil systém chakry? Zajímáte se o indickou mytologii?
Ne, nezajímám. Potřeboval jsem vysvětlení pro situace, kdy postavy použijí síly za hranicí lidských možností. A tak jsem se dostal k termínu "chakra", který je využíván k snadnějšímu pochopení těchto sil. Je to stjené jako "Síla" ve Hvězdných válkách, "Chi" v Dragonballu nebo "magic points" u RPG.

Kde jste přišel na ta ruční znamení, co ninjové používají?
Je to jiná varianta běžné slovní metody kouzel například v RPG.

V Narutovi jsou s touto postavou spojovány žáby. Také jste v dřívějších kresbách připojoval hada k Sasukemu a slimáka k Sakuře. Čím vás tato zvířata zaujala? Spojují se v Japonsku ninjové běžně s žábami?
Pokud mluvíte o ninja postavách je to jako byste mluvili o žábách. Existuje totiž manga s hlavním hrdinou jménem Hattori-kun, který žáby nesnáší (což v jeho příběhu působí komicky) a proto je toto spojení tak zažité. Trojice hada, slimáka a žáby pochází z Japonské mytologie. Had je silnější než žába, slimák je silnější než had a žába je silnější než slimák, což připomíná klasickou situaci ze hry "kámen, nůžky, papír". Této trojici se říká Sansukumi.

Co vás inspirovalo k napsání příběhu o démonické lišce?
Protože kitsune (liška), v Narutovi přesněji Kyuubi (devítiocasá liška), je považována za jednu z nejsilnějších nadpřirozených tvorů.

Jaký je vztah mezi Narutem a liščím démonem? Byla liška napřed zabita a potom znovuzrozena v Narutově těle, nebo do něj byla zapečetěna aniž při tom zemřela? Má Naruto uvnitř dvě duše, v mystickém slova smyslu, nebo jsou to spíše dvě osobnosti z hlediska psychologie?
Démon byl do Naruta zapečetěn bez toho, aby zemřel. Kyuubi se nedal zabít, takže neměli jinou možnost, než ho zapečetit. Takže ano, je možné, že uvnitř Naruta jsou dvě osobnosti...

Dostáváte víc fanouškovských dopisů od chlapců nebo od děvčat? Líbí se jim na seriálu odlišné věci?
Většinou jsou od děvčat. Ale to je tím, že kluci nepíšou dopisy. Devadesát procent dopisů je od holek, i když většinu čtenářů tvoří kluci. Je to úplně stejné, jako když jsem četl Weekly Shonen Jump já, když jsem byl malý.

Naruto a Sasuke se nešťastnou náhodou políbí v kapitole, kde se poprvé objevují společně. Tvoří tahle situace další rozměr jejich rivality?
Neměl jsem k tomu žádný zvláštní důvod. Chtěl jsem jen čtenáře překvapit. Udělal jsem to hlavně proto, že předtím tu nebyla manga, kde by se dva rivalové políbili. Také jsem díky tomuto setkání mohl lépe rozehrát ten milostný trojúhelník: Sakura chtěla být první, kdo Sasukeho políbí a Naruto jí to najednou vyfouknul, Sasuke a Naruto jsou protivníci, takže tím se to jen vystupňuje. A tak dále a tak dále.

Chystáte se vytvořit Icha Icha Paradise mangu?
NIKDY!

Jakou radu byste závěrem dal svým fanouškům, kteří by se také chtěli stát umělci?
Manga není jen o pěkném kreslení, ale hlavně o vytvoření dobrého příběhu. Berte kresbu a příběh vážně, pak nemůžete prohrát. Taky se dívejte na dobré Hollywoodské filmy. Ti, kteří bojují proti zábavnímu průmyslu jsou zbytečně úzkoprsí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář